Wakizashi (jap. 脇差) i Tantō (jap. 短刀)

Jedynie samuraje i arystokraci mogli posiadać katany. W różnych momentach japońskiej historii przeszukiwano nawet domy, by upewnić się, że takie miecze nie znajdują się w niepowołanych rękach. Podobne obostrzenia nie dotyczyły krótszego miecza, zwanego wakizashi ani najkrótszego z mieczy tanto. Według europejskich standardów ten ostatni jest w zasadzie sztyletem, albo nożem. Z tej przyczyny obie te bronie, był bardzo popularny wśród zamożnego chłopstwa i kupców. Jednakże nie znaczy to, że arystokraci z niechęcią patrzyli na tę broń. Wprost przeciwnie! Noszone w zestawie z kataną, stanowiły oznakę przynależności do klasy samurajów. Wakizashi zwykle posiadał głownię o długości od 30 do 60 cm. Jego budowa była analogiczna do katany. Tanto stanowiły częściej samodzielny oręż, ukrywany w fałdach obszernych szat zarówno przez mężczyzn, jak i przez kobiety. Istniały niezliczone odmiany tej broni. Od niewielkich sztyletów, wykorzystywanych do obrony, które nosiły kobiety (stanowiły one tzw. „broń ostatniej szansy”) po noże do rytualnego samobójstwa (czyli seppuku).

Przedstawiam poniżej przykłady moich prac. Wszystkie one są przystosowane do zastosowania w praktyce, w tym do testów cięć (tameshigiri). Zamówienia na miecze wakizashi realizuję od kwoty 900 zł (stal kuta, hartowana o wysokiej zawartości węgla). Od kwoty 1500 zł realizowane są zamówienia na miecze ostre kute tradycyjnie według wszystkich prawideł sztuki płatnerskiej (miecze te są hartowane selektywnie i posiadają prawdziwy hamon). Istnieje też możliwość zamówienia nieostrego miecza wakizashi do treningu w cenie poniżej 900 zł. Cena nie uwzględnia kosztów przesyłki.

Noże/sztylety tanto przedstawione poniżej stanowią wybór spośród wielu moich prac. Wszystkie one są przystosowane do zastosowania w praktyce, w tym do testów cięć (tameshigiri). Zamówienia na tanto realizuję od kwoty 700 zł (stal kuta, hartowana o wysokiej zawartości węgla); od kwoty 900 zł realizowane są zamówienia na miecze ostre kute tradycyjnie według wszystkich prawideł sztuki płatnerskiej (miecze te są hartowane selektywnie i posiadają prawdziwy hamon). Istnieje też możliwość zamówienia nieostrego miecza wakizashi do treningu w cenie poniżej 500 zł. Cena nie uwzględnia kosztów przesyłki.


Mugen tanto

Więcej

Czarne tanto

Ostry nóż wykonany na zamówienie z ostrzem wykonanym z ekskluzywnej wybarwionej chemicznie stali warstwowanej, której wzór mieni się czernią i czerwienią.

Więcej

Wężowe wakizashi

Miecz krótki z motywem lśniących złotych węży (tsuba, fuchi, kashira menuki).

Więcej

Samurai tanto

Ostry nóż wykonany na zamówienie z klingą wykonaną z wysokowęglowej, kutej i hartowanej.

Więcej

Kobra kodachi

Więcej

Wężowe tanto

Miecz na zamówienie wykonany jako komplet z wcześniejszymi zamówieniami na wężową katanę i wakizashi.

Więcej

Aka tanto

Ostry nóż wykonany na zamówienie z przedzieloną struziną (ni-bohi).

Więcej

Washi no wakizashi

Miecz na zamówienie z motywem przewodnim orła (tsuba, fuchi, kashira menuki - w formie orlich piór).

Więcej