Broń drzewcowa

Boskie rodzeństwo, Izanagi i Izanami, chciało sprawdzić, czy coś znajduje się w pierwotnym oceanie. Zanurzyli więc naginatę w jego odmętach. Z kropli wody, które opadły po wyciągnięciu broni, utworzony został pierwszy stały ląd. Tak twierdzi japońska mitologia. Natomiast na podstawie informacji z japońskiej historii można napisać, że naginata była bronią ubogich samurajów, a także pretendentów do uzyskania statusu samuraja. W czasach shogunatu dość powszechnie uczono kobiety z rodów samurajskich władania naginatą. Do dziś jest to jedna z najbardziej sfeminizowanych japońskich sztuk walki. Jeśli idzie o względy techniczne, jest to broń składająca się z ostrza o długości ok. 40 cm, zamocowanego na drzewcu mającym ok. 180 cm długości. Kształt ostrza często przypominał katanę, dzięki czemu naginatą można było zarówno ciąć, jak i kłuć. Podana długość drzewca to jedynie pewien standard. Przez wieki wymiary naginaty wahały się od 60 cm do około 3 metrów! Podobnie z żeleźcem – jego długość mogła być skromna, liczyć ledwie 15 cm, a mogła sięgać 60 cm. Różne były też szerokości ostrza i pod różnym kątem były one zakrzywione.

Inna broń drzewcowa nadawała się głównie do zadawania pchnięć. Yari, bo o niej mowa, to włócznia mająca od 1,5 do 4 metrów, noszona przez japońskich wojowników. Początkowo było to uzbrojenie jeźdźców, jednak rozwój sztuki wojennej sprawił, że jej lżejsze odmiany znajdowały się także na wyposażeniu piechoty.

Yari i naginaty przedstawione poniżej stanowią wybór spośród wielu moich prac. Wszystkie one są przystosowane do zastosowania w praktyce, w tym do testów cięć (tameshigiri). Zamówienia na ostrą broń drzewcową realizuję od kwoty 1400 zł, zamówienia na nieostre, treningowe wersje tej broni przyjmuję w cenie ok 1000 zł. Cena nie uwzględnia kosztów przesyłki.


Hanshi keiko naginata

Więcej

Sankaku yari

Więcej

Imperial naginata

Więcej

O-naginata

Więcej