Katana (jap. 刀)

Ieyasu Tokugawa, pierwszy z shogunów tej dynastii powiedział, że „miecz jest duszą samuraja”. Zdaniem tym wyraził rolę tego oręża w historii i kulturze kraju kwitnącej wiśni. Według wierzeń zapisanych w kronikach „Kojiki”, katana została podarowana przodkom pierwszego cesarza Japonii przez samą boginię słońca Amaterasu. Od tamtej pory, miecz stanowi jedno z trzech najważniejszych insygniów władzy cesarskiej. Ponadto ma ogromne znaczenie w obrzędach religijnych shinto oraz w różnych odmianach buddyzmu. Od strony technicznej, kataną nazywa się jednosieczny miecz japoński o długości głowni powyżej 60 cm (zwykle około 72 cm), o krzywej głowni i zaokrąglonym lub ściętym sztychu (tzw. kissaki). Jest to więc rodzaj szabli. Katany wyposażone są w jelec mający formę bogato zdobionej tarczki zwanej tsuba. Rękojeść wykonywano zwykle z dwóch kawałków wydrążonego drewna zespolonych metalową obręczą fuchi i skuwką kashira. Dla poprawy uchwytu, rękojeść dodatkowo okładano skórą płaszczki, na której zawiązywano oplot z jedwabiu, skóry, bawełny lub zamszu.

Miecze przedstawione poniżej stanowią wybór spośród wielu moich prac. Wszystkie one dedykowane są praktykom fechtunku, tak więc obok walorów czysto estetycznych, są one przystosowane do zastosowania w praktyce, w tym do testów cięć (tameshigiri). Trzeba pamiętać, że w przypadku oręża nawet najładniejsze ostrze, pozbawione walorów bojowych, jest tylko symbolem.

Zamówienia na miecze ostre realizuję od kwoty 1500 zł (stal kuta, warstwowana, hartowana o wysokiej zawartości węgla), od kwoty 2200 zł realizowane są zamówienia na miecze ostre kute tradycyjnie, według wszystkich prawideł sztuki płatnerskiej (miecze te są hartowane selektywnie i posiadają prawdziwy hamon). Cena nie uwzględnia kosztów przesyłki.


Gōrudo inu katana

Miecz na zamówienie z motywem z Gōrudo Inu (złotego psa) - symbolu szczęścia, wygranej i farta.

Więcej

Katana z motywem srebrnej czaszki

Wykonany na zamówienie ekskluzywny miecz japoński. Utrzymany w czarno-srebrnej kolorystyce z przewodnim motywem czaszki wykorzystywanym szeroko przez Alexandra MacQueena i będącym inspiracją kolekcji biżuterii marki Horsecka Jewelry. Czaszka, jako element dekoracyjny miecza stanowiła w dawnej Japonii symbol bohaterskiej, czyli właściwej śmierci samuraja - w boju.

Więcej

Shiro tonbo katana

Miecz na zamówienie z motywem białej ważki - symbolu zwycięstwa (tsuba, fuchi, kashira, menuki).

Więcej

Katana z motywem złotej czaszki

Wykonany na zamówienie ekskluzywny miecz japoński. Utrzymany w brązowo-czarnej kolorystyce z przewodnim motywem czaszki wykorzystywanym szeroko przez Alexandra MacQueena i będącym inspiracją kolekcji biżuterii marki Horsecka Jewelry. Czaszka jako element dekoracyjny miecza stanowiła również w dawnej Japonii symbol bohaterskiej-właściwej śmierci samuraja, czyli w boju.

Więcej

Horimono katana

Ostrze posiada charakterystyczne rzeźbienie (horimono), przedstawiające demona opiekuńczego z mieczem oraz procesyjny, buddyjski miecz ken na odwrocie.

Więcej

Miecz Niebiańskiego Buddy

Oto jedna z cegiełek sprzedanych w ramach akcji dofinansowującej wyjazd Reprezentacji Polski Spo-chan na Mistrzostwa Świata do Tokio.

Więcej

Kaeru katana

Wykonany na zamówienie ekskluzywny miecz japoński. Utrzymany w brązowej kolorystyce z przewodnim motywem żaby (symbolu szczęścia).

Więcej

Uma katana

Wykonany na zamówienie ekskluzywny miecz japoński. Utrzymany w brązowej kolorystyce z przewodnim motywem galopujących koni (symbolu wolności).

Więcej

Katana wodnego smoka

Ekskluzywny miecz na zamówienie z motywem smoka wśród fal (tsuba, fuchi, kashira, menuki).

Więcej

Katana brązowego smoka

Miecz na zamówienie z motywem smoka z brązu (fuchi, kashira menuki).

Więcej

Washi no Katana

Ekskluzywny miecz na zamówienie z motywem Orła - symbolu odwagi i godności (tsuba, fuchi, kashira, menuki).

Więcej