Malarz i konserwator sztuk pięknych. Ukończył konserwację na warszawskiej ASP. Od ponad 20 lat uprawia karate i inne japońskie sztuki walki, w których posiada stopnie mistrzowskie.


Kontakt

tel.: +48 664 914 432

e-mail: piotrkowicz.michal@gmail.com

O mnie

Michał Piotrkowicz malarz i konserwator sztuk pięknych. Ukończył konserwację na warszawskiej ASP. Od ponad 20 lat uprawia battodo i inne japońskie sztuki walki, w których posiada stopnie mistrzowskie. Jest dyplomowanym szlifierzem i testerem (shitoka) mieczy japońskich.

"Ostrzenie duszy samuraja"

W tradycyjnym fechtunku japońskim najwyżej cenionym i zarazem jednym z najtrudniejszych sprawdzianów umiejętności były testy cięć, zwane tameshigiri. W dawnych czasach przecinano ciała skazańców, dzisiaj tnie się uprzednio namoczone i zrolowane maty ryżowe. Adepci poddani tej rygorystycznej próbie muszą wykazać się perfekcyjną techniką a ich miecze musza być niesamowicie ostre i w doskonałym stanie.

Sam od przeszło piętnastu lat zajmuję się szermierką samurajską Battodo, w której zdobyłem stopień mistrzowski 4 dan. Z czasem zostałem instruktorem w warszawskiej Szkole Samurajów i dodatkowo zająłem się przygotowywaniem mieczy do treningów tameshigiri. Po dziesięciu latach serwisowania mieczy zacząłem projektować własne modele. Z mojego punktu widzenia zarówno szermierka, jak i szlifowanie ostrzy zawierają w sobie pewien aspekt duchowy. Powiadano, że „miecz jest duszą samuraja”. To coś więcej niż broń, to także symbol wszystkich wartości, którym hołdowali samuraje. Dla kogoś, kto tak jak ja nie tylko szlifuje ostrza, ale także uczy fechtunku, praca ta jest metaforą codziennego treningu, podczas, którego szlifuję dusze swoją i swoich uczniów.

Pracowałem przy ponad stu pięćdziesięciu różnych mieczach. Niektóre z nich miały wartość historyczną, inne były kute współcześnie. W większości zajmowałem się ostrzami japońskimi, ale zdarzyło mi się pracować przy broni europejskiej. Niezależnie od ich pochodzenia i przeznaczenia, dążyłem do tego, by miecz wyrażał ducha swojego właściciela, i służył mu jak najdłużej.

Drogi kliencie!

Poniższe repliki broni białej oraz jej autentyczne egzemplarze zostały wykonane na zamówienie i nie wykonaliśmy, jak do tej pory, dwóch takich samych mieczy. Celem tej firmy nie jest wprowadzanie kolejnych masowo produkowanych modeli mieczy. Poniżej zestawione realizacje nie są katalogiem produktów, tylko przykładem naszych wyrobów, które z powodzeniem można nazwać rzemiosłem artystycznym. Nasza firma robi autorskie oprawy ostrzy i nie wykonujemy idealnych kopii mieczy, które już wcześniej zrealizowaliśmy. Ich zdjęcia są tylko próbką naszych możliwości. Składając zamówienie masz możliwość uczestniczenia w projektowaniu swojej broni. Oprócz kwestii czysto praktycznych jak: długość, waga, ostrość i rodzaj obróbki stali ostrza możliwy jest wybór np. motywu przewodniego oprawy (smok, morskie fale, kwiaty wiśni itd.) i kolorystyki oprawy. Proszę jednak pamiętać, że nasze możliwości są uzależnione od budżetu, jaki postanowisz przeznaczyć na swój miecz. Ponadto jesteśmy artystami i rzemieślnikami, więc najciekawsze i najpiękniejsze realizacje mają miejsce, gdy pozostawi się nam jak najwięcej swobody twórczej - do czego serdecznie zachęcamy. W razie, gdyby nasz produkt z jakiś powodów nie sprostał twoim oczekiwaniom możesz zwrócić nam go w ciągu 12 dni od odebrania produktu, jeśli nie będzie uszkodzony. Reklamacje skutkujące naprawą na nasz koszt miecza czy innego naszego produktu realizujemy tylko, jeśli był on wykorzystywany zgodnie ze swoim przeznaczeniem i w terminie nie dłuższym niż miesiąc od zakupu. Aby dokonać zamówienia prosimy skontaktować się bezpośrednio z Michałem Piotrkowiczem.