„Sztuka walki walki o sztukę” w Centrum Integracja w Gdyni

„Sztuka walki walki o sztukę” w Centrum Integracja w Gdyni

Już w najbliższy weekend wybieramy się do Gdyni. Plany są bardzo ambitne- dać pokaz tradycyjnych japońskich sztuk walki, oraz otworzyć dwie wystawy. Poniżej więcej informacji o wydarzeniu: Pokaz tradycyjnej szermierki samurajskiej Batto-do i nowoczesnej sportowej szermierki japońskiej Chanbara uświetni imprezę na zamkniętym odcinku ul. Świętojańskiej w sobotę 14 czerwca. Pokaz na scenie ok. godz. 15.00.

„Sztuka walki walki o sztukę” w Centrum Integracja w Gdyni wystawa od 14 czerwca do 25 lipca br.

Ekspozycja z szybkimi szkicami przedstawiającymi postacie samurajów i praktyków różnych sztuk walk w tym karate. Koncepcja tych prac ma wiarygodnie odzwierciedlić ruch lub dany moment, dlatego szkice wykonano z podobna energia i szybkością jak cięcia zadawane mieczem lub techniki karate. Jest to zapis chwili ale nie za pomocą aparatu fotograficznego lecz jak sadze medium bardziej odpowiedniego w tym wypadku. W doborze środków i technik inspirowałem się kaligrafią japońską i orientalnym malarstwem tuszem. Dziedziny te wymagają perfekcji, a każdy błąd jest bardzo widoczny podobnie jak w praktyce sztuk walki.

Ostatnio cykl rozszerzono o prace odzwierciedlające wpływ pop kultury na wizerunek praktyków sztuk walki. Prace te nieco inne pod względem doboru mediów nieco różnią się od reszty lecz stanowią wspaniałe dopełnienie całej serii.

Część z tych szkiców była wykorzystywana w publikacjach na temat szermierki samurajskiej battodo i skryptach szkoleniowych szkoły samurajów.