Cykl prac z szybkimi szkicami przedstawiającymi postacie samurajów i praktyków różnych sztuk walki. Koncepcja tych prac ma wiarygodnie odzwierciedlić ruch lub dany moment, dlatego szkice wykonano z podobną energią i szybkością, jak cięcia zadawane mieczem lub techniki karate. Jest to zapis chwili, ale nie za pomocą aparatu fotograficznego, lecz jak sądzę, medium bardziej odpowiedniego w tym wypadku. W doborze środków i technik inspirowałem się kaligrafią japońską i orientalnym malarstwem tuszem. Dziedziny te wymagają perfekcji, a każdy błąd jest bardzo widoczny, podobnie jak w praktyce sztuk walki.
Z czasem cykl został rozszerzony o bardziej dopracowanym charakterze, uwzględniające wpływ popkultury na postrzeganie japońskich sztuk walki. Część z prac ozdabiają cytaty z Hagakure i Księgi Pięciu Kręgów.
Prace te po raz pierwszy były wystawione na Mistrzostwach Europy w Karate Fudokan w Spale, uroczystości pod oficjalnym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Ponadto były eksponowane na wystawie „Sztuki walki-walki o sztukę” w Galerii Abakus w Warszawie oraz galerii „Atelier” w Sulejówku oraz w Centrum Integracji w Gdyni.
Część z tych szkiców była wykorzystana w publikacjach na temat szermierki samurajskiej Battodo i skryptach szkoleniowych szkoły samurajów. Niektóre zostały wykorzystane w serii zapałek kolekcjonerskich firmy Wołoszyn. Pojawiły się także w materiałach telewizyjnych TV Sulejówek oraz Edusat. Kilka prac z tego cyklu zostało zlicytowanych na rzecz projektu corwdfundingowego pt. „Szalone miecze – wyślij drużynę narodową na Mistrzostwa świata Chanbary od Japonii’. Jeden z obrazów został wystawiony jako cegiełka w trakcie zbiórki na operację dla mojego chorego ucznia.