Seria prac inspirowana wierszem Zbigniewa Herberta pt. „Przesłuchanie anioła”. Ten sam utwór zainspirował również legendarne trio (J. Kaczmarski, Z. Łapiński i P. Gintrowski) do wykonania jego aranżacji muzycznej (https://www.youtube.com/watch?v=hWYgKZtwB7Q). Wiersz opowiada zasadniczo o konflikcie jednostki z ustrojem totalitarnym. Można jednak rozpatrywać ten tekst szerzej, jako metaforę konfliktu między sumieniem jednostki a niemoralnym społeczeństwem, które tworzy niewydolny system.
WięcejCykl prac z szybkimi szkicami przedstawiającymi postacie samurajów i praktyków różnych sztuk walki. Koncepcja tych prac ma wiarygodnie odzwierciedlić ruch lub dany moment, dlatego szkice wykonano z podobną energią i szybkością, jak cięcia zadawane mieczem lub techniki karate. Jest to zapis chwili, ale nie za pomocą aparatu fotograficznego, lecz jak sądzę, medium bardziej odpowiedniego w tym wypadku. W doborze środków i technik inspirowałem się kaligrafią japońską i orientalnym malarstwem tuszem.
WięcejOto wybór najlepszych, namalowanych przeze mnie prac, o charakterze symboliczno-surrealistycznym. Malarstwo w klimacie podobnym do twórczości Zdzisława Beksińskiego, Jana Lebensteina czy Jerzego Dudy-Gracza, ale jednak moje własne, autentyczne i szczere. Prace przedstawione w tej galerii mają zupełnie różną tematykę i formę. Były one wielokrotnie wystawiane i reprodukowane. Dwie z nich („Pasożyty sumienia” i „Proteza sumienia”) zostały pokazane w Tokyo Metropolitan Museum of Art na 61-szej wystawie „Artyści dla pokoju”, która była częścią corocznej konferencji na rzecz światowego pokoju.
WięcejMotyw anioła pojawił się w mojej sztuce niejako przypadkowo. Malowane przeze mnie anioły są bardzo różne – nadawałem im atrybuty, okaleczałem je, nawiązywałem zarówno do doktryny chrześcijańskiej, jak i do współczesnej historii, choćby okresu „Solidarności”. Inspirowałem się również literaturą, np. Siódmy anioł nawiązuje do poezji Herberta. Ten cykl, różny w treści i formie, jest jeszcze otwarty.
WięcejTrzy cykle prac, w których wykorzystałem postać ludzką lub samą jej twarz wpisana w płonącą zapałkę. Poszczególne serie prac mają zupełnie inny kontekst i łączy je tylko zbliżona technika wykonania oraz wykorzystanie motywu płomienia zapałki. Malarstwo to dzięki uniwersalności swojego przesłania i atrakcyjnej formie wielokrotnie było wystawiane, reprodukowane, a nawet doczekało się własnej serii kolekcjonerskich pudełek zapałek firmy „Wołoszyn”.
WięcejOto wybór najlepszych namalowanych przeze mnie w trakcie studiów na ASP aktów. Obrazy powstały w pracowni rysunku prof. Mariana Nowińskiego pod czujnym okiem adiunkta prof. Grzegorza Stachańczyka. Większość z nich można było oglądać 2012 r. w Galerii Czajka Dorum Art( w dawnej fabryce wódek Koneser na Warszawskiej Pradze) podczas wernisażu wystawy Michała Piotrkowicza - "Bez Tajemnic’’ odbył się oraz koncert zespołu GUYINTHESKY . Chłopaki z GUYINTHESKY zagrali mix indie rocka i post-post-punku z ogromną dawką żywych emocji.
WięcejSeria martwych natur wykonana w pracowni prof. P. Bogusławskiego ASP Warszawa 2007-2008. Prace autorstwa Michała Piotrkowicza z początku syntetyczne i rysunkowe nabierają gestu spontaniczności aż plamy i kreski stają się abstrakcyjną kompozycją barw a przedmioty umykają percepcji-tracą swoją definicję.
WięcejTrzy serie grafik o różnej inspiracji. Posłużyłem się w nich fotografiami Anny Gruszkiewicz i własnymi. Stanowiły one niejako punkt wyjścia do dalszej pracy twórczej. Wszystkie prace mają charakter bardzo osobisty, stanowiąc (niezależnie od inspiracji) zapis mojego stanu emocjonalnego w danym momencie życia.
Więcej